Meditácia

 

Slovo „meditácia“ je v posledných rokoch čoraz viac a viac skloňované, aj v našich končinách. Je to tak jednoduché a pritom tak veľmi prospešné pre každého jedného z nás, ale stále to väčšina z nás nemá ako bežnú súčasť dňa. Prečo je to tak?

Možno to niektorí z vás skúsili, ale keďže po troch dňoch pravidelného meditovania sa nedostavila žiadna zmena, tak ste prestali. Možno ste mali na práci vždy niečo dôležitejšie ako sadnúť si, nič nerobiť a ponoriť sa do ticha. A možno keď už ste to aj skúsili, zistili ste, že nečinné sedenie nie je až také jednoduché, predovšetkým keď viete, že nečinná má byť hlavne vaša myseľ. A tak ste to vzdali.

Skúste však popremýšľať ešte raz. Nikdy v histórii nebola ľudská hlava zaplavená toľkými informáciami, zo všetkých možných zdrojov. Okrem toho, že my ľudia na seba kladieme mnohokrát vysoké nároky, máme tu ešte tzv. rušiče a odoberateľov našej pozornosti ako televízor, mobilný telefón, rádio, bilboardy atd. A možno aj keď si chcete dopriať doma kľud a pokoj, myslíte na arogantného kolegu v práci, alebo ako zvládnete zajtrajšie úlohy v robote.

Mnoho ľudí žije dlhodobo v strese, ktorý si ani neuvedomuje. Na istú dávku stresu si už „zvykli“ a je pre nich normálne takto fungovať – nevnímajú ho. Keby sa však vrátime tisícky rokov dozadu, keď človek žil ešte len v prírode a bol by tak v strese ako sú mnohí ľudia dnes, vyzeralo by to, že by sa ustavične bál, či na neho nevyskočí medveď, či za rohom nečíha vlk, alebo či nestúpi na smrteľne jedovatého hada. Bol by non stop pripravený na „boj alebo útek“ – mali by aktivovanú sympatickú časť nervového systému. V skutočnosti využívali túto reakciu, len vtedy keď naozaj hrozilo nebezpečenstvo a museli rýchlo konať.

Bohužiaľ pomerne dosť ľudí dnešnej doby majú aktivovaný sympatický nervový systém dlhodobo. Ich telo, je v neustálom strese a teda je pripravené na boj alebo útek. Človek si to ani nemusí až tak uvedomovať, ale jeho telo sa tak správa. Zrýchlený tlkot srdca, nesprávne dýchanie, zlé trávenie, problémy so spánkom, nedostatok energie, únava, problémy sústrediť sa…

Nemusíš začať meditovať hneď hodinu denne. Na začiatok stačí aj 5 min. Dôležitá je pravidelnosť. Zisti, či ti to vyhovuje viac večer alebo ráno, a možno aj aj. Nájdi si polohu, ktorá ti vyhovuje, zavri oči, uvoľni telo, prehĺb nádych, spomaľ výdych. Všetko ostatné nechaj ísť.

Zaži čaro meditácie, jej pozitívne účinky a pridaj sa k nám.

Ste pripravení na The Feel?

Urobte niečo pre seba, pre svoju fyzickú aj mentálnu pohodu. Vyskúšajte cvičenie The Feel, Power & Flow yogu, relaxačnú Gentle Yogu na zdravý chrbát alebo Meditáciu.

K tréningu stačí pohodlné oblečenie. Tešíme sa na vás v The Feel studiu.

© The Feel 2023