Prečo každý hovorí

„zhlboka sa nadýchni“?

Je jednoduché brať samotné dýchanie ako samozrejmosť. Dýchanie je zvyčajne podvedomý proces. Vo chvíľach vysokého stresu – napríklad pri prezentácii, pri náročnej konverzácii alebo uviaznutí v zápche, keď sa práve niekde ponáhľate – môžete pozorovať plytký a nepravidelný dych, váš pulz sa zrýchli a môžete dokonca pociťovať závrate.  Už len mierne blokovanie dýchacích ciest môže viesť k fyzickému a psychologickému stresu. Tieto príznaky stresu sú súčasťou sympatického nervového systému, tiež známeho ako boj alebo útek odozva, ktorá nám má pomôcť vo chvíľach ohrozenia.

Možno už len samotné čítanie o strese ovplyvňuje vaše dýchanie. Pomaly sa zhlboka nadýchnite. A ešte raz. Cítite sa lepšie? Ak áno, reakcia vášho tela je v súlade s mnohými vedeckými poznatkami. Za posledných desiatok rokov, výskumy ukázali, že hlboké dýchanie je spojené s reakciou parasympatického nervového systému, tiež označovaného ako relaxačná reakcia.

Aké sú mechanizmy dýchania? Ľudské dýchanie je proces vdychovania kyslíka a vydychovania oxidu uhličitého. Keď sa nadýchnete, kopulovitý sval nazývaný bránica pod pľúcami ide dolu. To vytvára priestor v hrudnej dutine a vákuový účinok v pľúcach na príjem dychu nosom alebo ústami. Prostredníctvom siete bronchiálnych trubíc, vzduchových vakov a ciev sa kyslík dodáva do krvného obehu, do srdca a tkanív, aby ich udržal nažive a zdravé. Pri výdychu sa bránica uvoľní, ide hore. Pľúca sa sťahujú v menšom priestore a oxid uhličitý alebo „odpadový plyn“ a voda sa vylučujú z nosa alebo úst.

Veda naznačuje, že spomalenie a prehĺbenie prirodzeného procesu dýchania opísaného vyššie vám môže pomôcť cítiť sa pokojnejšie. V prieskume z roku 2009 výskumníci z Columbia University zistili, že pomalé hlboké dýchanie bolo spojené so znížením stresu v skupinách trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou, ako aj v skupinách zdravých jedincov, ktorí zvládajú každodenný stres. Často boli dôkazy o znížení stresu, ako je spomalenie rýchlej srdcovej frekvencie a zníženie krvného tlaku, okamžité.   Dlhodobejšie výsledky hlbokej dýchacej praxe v kontexte jogy alebo meditácie ukazujú pokles stresového hormónu nazývaného kortizol.

Inými slovami, pomalé a vedomé vdychovanie a vydychovanie môže pomôcť znížiť príznaky stresu nielen dlhodobo, ale ihneď. Výskum v Kolumbii zdôraznil, že to neznamená, že by sme sa mali snažiť eliminovať našu prirodzenú „boj alebo útek“ odozvu, ale radšej si nechať túto sympatickú reakciu na vážne nebezpečenstvo či rozrušenie. Vo chvíľach ako nestihnutie dôležitého telefonického hovoru či hádka s partnerom sa môžeme naučiť ako sa upokojiť tým, že budeme praktizovať hlboké dýchanie.

Pretože dýchanie sa zvyčajne deje prirodzene od narodenia, dáva zmysel, že mnohí z nás neboli učení ako dýchať. Dnes sú však k dispozícii zdroje pre hlboké dýchanie. Vzhľadom na výskum, lekári a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti čoraz viac odporúčajú vedomú kontrolu dýchania na podporu znižovania stresu u detí a dospelých.

Ste pripravení na The Feel?

Urobte niečo pre seba. K tréningu stačí pohodlné oblečenie.

© The Feel 2023